Ten den slunce svítilo snad jen v tomto údolí. Pobýt na tomto místě pak bylo za odměnu. Přivítali nás nejen sympatičtí manželé a jejich dvě veselé dcerky, ale také krásná a vzrostlá zahrada se sadem. Milovníky přírody a klidu si toto místo, kde není signál žádného mobilního operátora, divoká zvěř by vám bez plotu doslova jídla z talíře a kde v noci vládne absolutní tma, prostě získá.
„Už od skoro svých osmnácti let jsem věděl, že budu stavět dřevostavbu,“ začíná náš rozhovor Peter. „Tehdy jsem ještě neměl jasno, jaký typ, pouze srub mi nebyl blízký.“
Nejen touha žít v lese, ale i skutečnost, že dřevostavba nezatíží pozemek a stavba nebude trvat tak dlouho, přitáhlo Petra s Šárku k dřevostavbám. „Nelíbilo se nám, že když je hrubá cihlová stavba dokončena a vše je sladěno, přijdou udělat rozvody, čímž cihly pěkně vypracované v nějakém systému rozbijí,“ dodává Peter. Dlouhé roky před samotnou výstavbou domu pak shromažďovali informace a mapovali oblast stavění ze dřeva. Měli tak přehled o konstrukčních systémech a společnostech. Dřevostavba byla jasná, rozhodovalo se pouze o technologii a dodavateli.
dřevostavba
Zdroj: Martin Zeman
Příkrý svah testuje techniku
Vzhledem k špatně dostupný pozemek majitelé usoudili, že bude možný pouze systém sloupkové konstrukce (two by four), ale skutečnost je nakonec jiná. „Místní firmu s výrobou pouhých 30 km od nás jsme dlouho míjeli v domnění, že montovaná technologie není na našem pozemku možná. Jaké bylo překvapení, když nám řekli, že je. Těšilo nás, že pracují s difúzně otevřenou skladbou stěny a není v ní OSB deska, a tak jsme řekli ano, do tohoto jdeme. „
Dostat na pozemek jeřáb se nakonec ukázalo jako velké adrenalinové dobrodružství, které vyšlo až na druhý pokus, ale podařilo se!
K dokonalosti místa chybí již jen dům
A jak se majitelé ocitli právě zde? Mohou za to rodinné kořeny: „Pozemek býval tety, jezdíme sem roky a budujeme zahradu, dům byl vlastně takovým posledním krokem.“
Každý, kdo přijde, je uchvácen výhledem. Je krásné vidět, jak se mění roční období. „Máme tu ve vesnici rodičů, sestra má pozemek nedaleko a babička s dědečkem zde žili. Má to jistě své výhody být blízko rodiny, „dodává Peter.
francouzsko okno v obývacím pokoji
Zdroj: Martin Zeman
Přízemní, jednoduchý, tradiční i moderní
„Nemáme rádi složitosti, takové ty vikieriky, přístavby a podobně. Chtěli jsme spíše klasickou chalupu, ale zároveň s moderními prvky, ne ty malé okénka. „Dřevěný obklad, který majitelé původně zvažovali, nahradila bílá fasáda. „Zdálo se nám dřeva již hodně, vzhledem k terase a okolnímu lesu, a tak jsme zůstali u bílé kombinaci s tmavou střechou. Zpestřením jsou pouze modré dveře, takový protiklad, kterým jsme to chtěli trošku ozvláštnit, „usmívá se Peter.
Když si nakreslili svoji představu půdorysu domu, shodou okolností se skoro přesně trefili do jednoho z typových domů. Stačilo upravit některé rozměry.
Technologie? minimálně
„Od začátku bylo inzerováno, že dům je nízkoenergetický. Stavba je to malá a otevřená, takže stačí zatopit v krbu a vytopí se celá, „pochvaluje si Peter. Majitelé nechtěli dům s vysokými náklady, což se jednoznačně naplnilo. „Nemáme rádi komplikované technologie. Nechtěli jsme nic nastavovat ani žádnou rekuperaci. Prostě velmi jednoduchý systém. A zatím je to skvělé, měli jsme první vyúčtování elektřiny za tento rok a platili jsme necelých 800 €. Jsou to náklady za topení, ohřev vody, světlo, všechny spotřebiče a čističku. „