Takto charakterizují novostavbu domu v Záhorské Bystrici autoři projektu. Projektování jim ztížil rohový pozemek, kterému sousedí bytový dům.
Architekti Soňa Králiková, Jana Tartaľová, Michal Tartu však našli způsob, jak eliminovat vizuální kontakt mezi novou stavbou a existující činžovní dům. Majitelé mají dostatek soukromí, i možnost vychutnat si relax v zahradě. Finální rodinný dům je dvoupodlažní.
Pozemek, na kterém se dům nachází, má svažitý terén. Díky tomu bylo možné nejnižší (podzemní) podlaží částečně zapustit do terénu a vytvořit nadzemní patro přímo propojené s exteriérem.
Přečtěte si také
Racionální bydlení? Dům v Záhorské Bystrici respektuje potřeby rodiny
Úpravou terénu vznikla vyvýšená terasa se zahradou, na které stojí nadzemní podlaží. Terasa je oddělena od komunikací, díky čemuž představuje ideální místo na relax.
novostavba rodinného domu v Záhorské Bystrici
Zdroj: Marie Starovecká
Hlavní podlaží tvoří dva celky
Kouzlo kompoziční hry vidíme i při nadzemním podlaží. Tvoří ho dva jednoduché celky, které jsou navzájem posunuty. Tento posun nevznikl jen kvůli dobrému vizuálnímu efektu. Odráží jasné dispoziční členění rodinného domu na denní a noční část. Kromě funkce se tyto celky odlišují i výškou a tvarem střechy. V místě, kde se prolínají, má rodinný dům nejvyšší světlou výšku. Právě sem architekti umístili hlavní vstup a směrem od zahrady překryté patio.
novostavba rodinného domu v Záhorské Bystrici
Zdroj: Marie Starovecká
Denní a noční zóna
Denní část novostavby nazvané Pandion je orientována na východ-západ. Noční část tvoří podlouhlá hmota s pokoji orientovanými na jih.
„Při dispozičním řešení jsme kladli maximální důraz na optimálnost funkčních vazeb jednotlivých vnitřních prostor. V prvním podzemním podlaží je dvojgaráž a sklad. Točitým schodištěm se dostanete do obytné části – do zádveří, „konkretizuje architektka Jana Tartaľová.
Přečtěte si také
Nízkoenergetický ekologický dům v Záhorské Bystrici získal 3. místo v soutěži Dřevostavba roku 2016
Denní zóna na prvním nadzemním podlaží zahrnuje zádveří se šatnou, prádelnou a toaletou, vstupní halu vizuálně propojenou s patinu, společenskou část domu s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyň s komorou. V noční části najdete pracovnu, koupelnu s toaletou, dva dětské pokoje se společným šatníkem a ložnici s vlastní hygienou.
novostavba rodinného domu v Záhorské Bystrici
Zdroj: Marie Starovecká
Jaké materiály použili?
Novostavba v Záhorské Bystrici je z konstrukčního hlediska zděný dům s dřevěnou konstrukcí střechy. Strop nad suterénem je železobetonový, přiznán v garáži a v technických místnostech. Samonosné schodiště je z oceli. Mezi zádveřím a halou architekti použili sklobeton, který prosvětluje místnosti a vytváří tepelný filtr. Vstupní část je prosvětlená i světlíkem. Rámy oken, zasklení a dveří jsou hliníkové, garážová vrata je z lamel. Příjemnou atmosféru domu dává oplocení pozemku z gabionů.
novostavba rodinného domu v Záhorské Bystrici
Zdroj: Marie Starovecká
Pro spokojenost majitelky domu
Představou majitelky domu bylo vlastnit funkční strohý dům, který nebude problematické udržovat. Její touhám architekti přizpůsobili i interiér. Snoubí se v něm bílá v kombinaci se dřevem. V celém domě je použito marmoleum tmavošedé barvy, které vytváří kontrast ke stěnám a vestavěnému bílému nábytku. V zádveří na stěně schodiště dominuje autorská grafika od Jiřího Hubinský, která dodává místnosti jedinečnost.