Tento dům je příkladem, jak může silná vůle rodiny zachovat starý dům a inspirovat novou architekturu.
„Zachraňme staré, abychom vytvořili cestu novému,“ to je hlavní idea architektů z ateliéru smartvoll architects. Řídili se ní i při nedávné rekonstrukci starého domu v Rakousku.
rodinný dům v Rakousku
House B Zdroj: Dimitar Gamiz
Namísto bourání přistavovaly
Šestičlenná rodina toužila po záchraně starého domu na pozemku v rakouském Klosterneuburgu. Původní stavba byla pro ně sice malá, ale zato okouzlující. Využitím původní stavby a přidáním nových částí se architektem podařilo vytvořit nejen rovnováhu mezi starým a novým, ale také dosáhnout pohodlí nezbytné pro moderní život. Vytvořili silné centrum domácnosti, které je nejen pohodlné, ale cítí se v něm skutečně jako doma.
Přečtěte si také
Velkorysá rekonstrukce řadového domku s nízkým rozpočtem? Vše se dá!
rodinný dům v Rakousku
House B Zdroj: Dimitar Gamiz
K starému domu přibyly tři nové celky
Autoři proměny po dlouhých a důsledných úvahách i debatách s majiteli dospěli k závěru, že starou stavbu zachovají a doplní o tři nové části: dětskou věž, obývací pokoj a jídelní „domeček“, který spojuje starou stavbu s dalšími dvěma malými. Všechny tři nové celky jsou umístěny při starém srdci domu, ale zároveň tvoří tři zcela odlišné vnitřní a vnější prostory.
rodinný dům v Rakousku
House B Zdroj: Dimitar Gamiz
Každý pokoj (i vnější prostor) má jiný charakter
„Rádi dáváme jednotlivým místnostem radikálně odlišné vlastnosti. Obývací pokoj se dívá přímo do vinic, dětská věž má výhled do údolí a z malé snídaňové terasy můžete pozdravit sousedy na jihovýchodě, „vysvětluje hlavní architekt Dimitar Gamiz.
Přibyly nové venkovní prostory – každý s jinou atmosférou. Část rodiny svačiny na jižní terase, v západní zahradě probíhá narozeninová oslava dětí a mezi zrekonstruovaným starým domem a obývacím pokojem debatují tři tatínkové při chlazených nápojích. To vše ve stejnou dobu.
Jak je řešena dispozice domu?
Vstup do domu je z jedné z vnějších ploch. Odtud můžete jít do staré rekonstruované části nebo do hlavní jídelny spojené s jižní terasou. Jídelna spojuje venkovní prostory, ale zároveň je spojovacím prvkem všech vnitřních prostor. Na západ od ní je obývací pokoj, na severovýchod dvoupodlažní dětská věž se čtyřmi dětskými pokoji, na jihu původní stavba s kuchyní v přízemí a rodičovskou ložnicí v horním patře.
koupelna se sprchovým koutem a fialovými obkladačkami
Zdroj: Dimitar Gamiz
Když přístavba posiluje kouzlo starého
„Naší snahou bylo za každou cenu zachovat původní dům. Původní stavby jsou vždy zdrojem atmosféry, která vylepší každou novou holou budovu svou historií, patinou a šarmem. Samozřejmě, při řešení objemů je potřebný jistý instinkt, péči a opatrnost. Původní dům je šťastný, že ho obklopují nové velké celky. Toto je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli vytvořit nový prostor ve třech celcích při původním. Tvoří pasparty, které zvýrazňují a oslavují původní stavbu, nenechávají ji zahynout, „vysvětlují dále autoři inspirativní rekonstrukce s přístavbami. V konečném důsledku není původní dům poškozen přístavbou, ale naopak – spíše posílen.
terasa rodinného domu v Rakousku
House B Zdroj: Dimitar Gamiz
Rozdíl mezi starým a novým zdůrazňují i fasády
Kuchyň je centrum každého rodinného domu, proto právě ona zůstává ve staré části, ale zároveň v bezprostřední blízkosti přistavené jídelny. Celý prostor se navzájem prolíná, „teče“, rodina se setkává v jeho srdci. Venkovní prostory díky členění stavby vytvářejí příjemné prostředí pro relaxaci a různé soukromé aktivity – přímo navazují na interiér a doplňují ho. Staré od nového se odlišuje i fasádami. Zatímco stará budova je omítnutá bíle, nové jsou bohatě prosklené a obložené dřevem.