spot_img

Svépomocí i ekologicky: Multifunkční řešení podkroví

Původní podkroví historických budov v slovenská městech lákají mnoha mladých investorů. Ideální, pokud se takový prostor podaří svépomocí přeměnit na bydlení.

Samozřejmě, pokud chceme lepší výsledek, potřebujeme oslovit profesionály. Potom vznikne zajímavý projekt, jako například charismatický „Viktorův byt“ z dílny Olivera Hacaj a ateliéru T.RAUM.

zrekonstruovaný podkrovní byt v Trnavě
Zdroj: Sára Hacajová

Podkroví, ve kterém vznikl moderní byt, je ve starém cihlovém domě z 50. let při trnavském fotbalovém stadionu. Zobytnené bylo v 90. letech, kdy historické stavby necitlivými proměnami získávaly mnoho nechtěných nánosů.

Přečtěte si také
Prázdný půdní prostor v centru Štiavnice přeměnily na poetické bydlení
Podobně to bylo iv podkroví na Kollárově ulici. Autoři proměny spolu s investorem zde našli sádrokartonem zakryté krokve, podhledy, linoleum a různé obklady. Hned bylo jasné, že prvním krokem bude obnažování – zbavování se nechtěných nánosů, ačkoli nevěděli, jaké překvapení je pod nimi čeká.

zrekonstruovaný podkrovní byt v Trnavě
Zdroj: Sára Hacajová

Pryč s nánosy minulosti

„S investorem (mladou rodinou, která se v době rekonstrukce akorát rozrůstala o prvního potomka) jsme se nakonec rozhodli, že demontujeme / shodíme / očistíme tyto nánosy, aniž jsme věděli, co se pod nimi nachází a v jakém to bude stavu. Jednotlivé trámy byly obroušeny od laku až na surové dřevo, prázdná místa v podlaze po sádrokartonových stěnách zalité hlazeným betonem v kontrastu se světlou podlahou, „popisuje společné rozhodnutí Oliver Hacaj.

zrekonstruovaný podkrovní byt v Trnavě
Zdroj: Sára Hacajová

zrekonstruovaný podkrovní byt v Trnavě
Zdroj: Sára Hacajová

Ekologicky i ekonomicky

Základním cílem rekonstrukce bylo vytvořit současné bydlení pro mladou rodinu, a to i na nevelkém prostoru 65,2 metrů čtverečních. Cílů architekta při přeměně starého prostoru na moderní bylo však více: především ekologická rekonstrukce při nejnižších finančních nákladech. Většinu bytu proto řešili svépomocí, s partou kamarádů a známých. Výsledkem je snadno modifikovatelný multifunkční prostor.

Přečtěte si také
Útočiště pro manžela? Podívejte se, co může vzniknout z nenápadné podkrovní pokoje
zrekonstruovaný podkrovní byt v Trnavě
Zdroj: Sára Hacajová

V čem spočívá multifunkčnost tohoto bytu?

„Vytvořili jsme prostor, ve kterém může být obývák kuchyní i dětským hřištěm a kuchyň obývákem. Jednotlivé zóny jsou odděleny jen mírně, opticky – logickým původním uložením trámů a jejich zvýrazněním. Centrum prostoru vytváří multifunkční sedačka, propojuje prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, „vysvětluje autor projektu.

zrekonstruovaný podkrovní byt v Trnavě
Zdroj: Sára Hacajová

Byt sjednocuje svislé laťování po celé délce stěny. Má i funkční rozměr, zakrývá nevkusné radiátory. Součástí podkroví je samostatná rodičovská ložnice.

Viktorův byt může jít příkladem

Trnava má množství historických staveb, mnohé jsou nádherně zrekonstruované zvenku i zevnitř, jiné stále chátrají, nejčastěji kvůli nevypořádaných vlastnictví či jiným těžko řešitelným problémem. V posledních letech zde však přibylo mnoho rekonstruovaných obytných prostor, které nejenže odpovídají aktuálním požadavkům moderních vlastníků, ale mají i jedinečnou atmosféru. Viktorův byt je jedním z pozitivních případů.


Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům.


Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články