Na začátku byl malý řadový domek, jaké najdete téměř v každém městě na Slovensku či v Čechách. Nalepený na sousedy z každé strany, sehnut pod sedlovou střechou, s nevelkou zahrádkou za domem.
Dnes tyto domy vyžadují rekonstrukci. Ještě chaotičtější jak ze strany ulice vypadají ze strany zahrady. Každý majitel si totiž časem řešil přístavbu a každá je jiná. Autory rekonstrukce jednoho z takových domků v českých Chotutice jsou architekti Pavel Podlipný ze studia 2xpa a Kateřina Pohlová.
Dům v Chotutice měl na rozdíl od svých sousedů původní okna na výšku, kazetové vchodové i vnitřní dveře, dřevěné podlahy, dokonce i původní obklady a dlažby. Od dob, kdy byl postaven se v něm mnoho nezměnilo.
Právě tato původní atmosféra architekty nabádala, aby co nejvíce z původního ponechali. Jenže, když se důsledněji podívali na stav, v jakém se dům a jeho součásti nacházejí, nedalo se to úplně v tomto duchu realizovat. Dům bylo jednoznačně třeba přizpůsobit potřebám moderních majitelů a současného života.
kuchyň s jídelním stolem
Zdroj: Michal Ures
Velkorysý prostor ze tří celků
Ani po rekonstrukci stavba nepřišla o poetiku minulosti. Architekti šikovně vtáhli původní atmosféru i do moderně upraveného interiéru. V přízemí se nacházejí hlavní denní místnosti: kuchyň s jídelnou je otočena směrem do ulice, obývací pokoj do zahrady.
Dominantním prvkem v obytné místnosti je velké okno s výhledem. Kuchyň a obývací pokoj jsou spojeny schodišťovou halou. Pokud otevřete dveře vznikne jeden velkorysý prostor. Sjednocuje ho dřevěná podlaha.
obývací pokoj s modrou pohovkou
Zdroj: Michal Ures
Jako „vybabrali“ s nízkým rozpočtem?
„Toto řešení je velkorysé, ale přitom efektivní a ekonomické. Muselo být, protože jsme byli výrazně omezení nízkým rozpočtem. Proto jsme zvolili cestu „kvalitního základu“, který jsme doplnili o to, co bylo finančně dostupné, „vysvětlují autoři proměny.
Schodiště vede do nově vybudovaného podkroví. Zde našli místo ložnice a koupelna. Světlo do něj přivádějí nové střešní okna.