Architekti ze studia What Architects – Ondrej Kurek, Tomáš Kristek dostali za úkol upravit nový byt menší rozlohy. Původně ho tvořila samostatný dětský pokoj, ložnice a kuchyň s obytnou částí a výstupem na terasu.
Dnes plní byt nové funkce. Namísto dětského pokoje je pracovna a celý prostor je prakticky otevřený, ale jen tak, aby zůstalo zachováno potřebné soukromí.
Přečtěte si také
Maličký bratislavský byt s historickou charismatem. Věřili byste, že je z roku 1902?
Autorem přeměny se podařilo do prostoru vnést několik příjemných a originálních detailů. Část příček vybourali, část však zůstala. Díky tomu prostor nepůsobí příliš otevřeně, ale ani tak, že by ztratil intimitu. V tomto směru vidíme nejsilnější efekt při přeměně dětského pokoje na pracovnu a v jejím vztahu k ložnici.
kuchyň se zabudovanými spotřebiči
Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci
Pracovna navazuje na ložnici
Pracovna a ložnice tvoří prakticky jeden blok bytu. Díky částečně zbourán příčkám se z ložnice dostanete do pracovny, aniž byste museli otevírat dveře. Pracovní stůl je ukryt za příčkou širší než postel díky čemuž nepůsobí rušivě. Z obou stran této příčky zůstal volný, průchozí prostor, který obě místnosti spojuje. V případě potřeby je ho možné uzavřít dvířky, které si ani nevšimnete – bývají skryté za závěsem.
obývací pokoj s kulatým stolem
Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci
Utajené dveře uprostřed kuchyňské linky
Další změny se týkají centrálního prostoru, ve kterém je hygienické zázemí. Na jednu stěnu koupelny je „nalepena“ kuchyňská linka. Koupelnu od ložnice předěluje chodba. Toaleta je umístěna samostatně, vedle koupelny.
Architekti uprostřed původní kuchyňské linky vybourali prostor na dveře. Do koupelny se tak dostanete i přímo z kuchyně. Ještě zajímavější je, že dveře si ani nevšimnete, protože tvoří identickou součást linky. Díky kruhovému oknu v nich proniká přirozené světlo z kuchyně i do koupelny. A ještě jeden detail, který nás zaujal – všimněte si zaoblení dvou koutů v koupelně.